L6006D5TP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
L6006D5TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 50A, 60A
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 10 mA
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 6A TO252
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : L6006D5TP
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 6 A Surface Mount TO-252, (D-Pak)